Windows 11 24h2 bitlocker

Az új Windows 24H2 (Windows 12) azonnal bekapcsolt BitLocker titkosítással települ. Miért baj ez?

Mi a Bitlocker titkosítás?

A Bitlocker a Microsoft merevlemez titkosítási eljárása. Célja alapvetően az, hogy hordozható gépek esetén a laptop elvesztése, ellopása esetén az illetéktelen fél ne tudjon hozzáférni a gépen tárolt adatokhoz.

Az új Windows 24H2 csak Bitlockerrel települ

A Bitlocker a Windows 10 és Windows 11 eddigi verzióiban és elérhető volt. A Windows 11-gyel előtelepített laptopoknál általában be is volt kapcsolva a funkció.

A 24H2 viszont már alapból bekapcsolt bitlockerrel települ. A hír hallatára rengeteg felhasználó követeli a telepítőben beatlocker kikapcsolási lehetőséget.

Bitlocker előnyök

A Bitlocker elsősorban nagyvállalati vagy céges környezetben hasznos, ahol a céges adatok védelme valóban fontos. Ilyen gépeknél egy esetleges lopás esetén a tolvaj csak akkor tudott hozzáférni az adatokhoz ha microsoft fiók jelszavát is megszerezte.

Bitlocker hátrányok és veszélyek

Bitlockerrel lassabb a gép

A Bitlocker legismertebb hátránya hogy a gép működését lassítja. Bár a bitlocker működését hat beres gyorsítás segíti logikus hogy a lego dolt adatokhoz mégis lassabban tud hozzáférni az operációs rendszer. Ráadásul egyes Windows verziókban komoly hibák is voltak, amelyek drasztikusan lassították a Bitlockeres funkcióval használt adatok hozzáférését.

Microsoft fiók problémák

A Bitlocker a Windows indításkor automatikusan feloldja az adatok titkosítását, de ha a Windows megsérül, a feloldás sokkal nehezkesebb. Másik gépbe helyezve az adatok nem olvashatók, csak ha a Microsoft fiókból külön lementjük a helyreállító kulcsot, és azzal feloldjuk a titkosítást. Ez adott esetben az adatmentés idejét jelentősen megnövelheti.

SSD hiba esetén nehéz adatmentés

A Bitlocker kevésbé ismert hátránya, hogy hardveres hiba esetén, például egy szektorhibás SSD-nél rendkívül nehézzé teszi az adatmentést. Alap esetben sem egyszerű hibás SSD-ről visszaolvasni az adatokat, ha le van titkosítva, még hosszabb a folyamat és kritikus esetben sokkal kevesebb adat állitható vissza sikeresen.

Bitlocker okos használata

A beatlockert a fentiek miatt mindenképp csak úgy javasoljuk használni ha időszakonként külső egységre és lementjük a legfontosabb fájlokat.

Természetesen az otthoni gépek esetében sokkal jobb megoldás, ha az új Qindows telepítés után a start menüben a bitlockerre keresve egyszerűen kikapcsoljuk a titkosítást.

Menjen biztosra, bízza gépét a Számítógép Mentő Szakértőjére!

Hívjon most, segítünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük